Kai maži pokyčiai vienoje sistemoje sukelia didelius pokyčius kitoje – tai yra chaoso teorijos koncepcija, kuri dar vadinama Drugelio efektu. Pavadinimas kilo iš metaforos, kad drugelio sparnų plastelėjimas vienoje pasaulio vietoje gali sukelti uraganą kitoje.
Šį reiškinį galime stebėti ne tik gamtoje, bet ir ekonomikoje bei valstybės valdyme, kur nedideli politinių sprendimų pokyčiai gali turėti reikšmingą poveikį verslui ir visai ekonominei sistemai.
Vyriausybė viešai deklaravo, jog vienas pagrindinių jų darbo tikslų yra rasti stabilius gynybos finansavimo šaltinius. Prie šio tikslo jungiasi ir institucijos, iš kurių VMI jau viešina pagrindines lėšų gynybai paieškos kryptis 2025-aisiais, kurios apima:
Su intensyvėjančia institucijų kontrole verslo laukia ir ilgėjanti eilė aktualių teisės aktų pasikeitimų, iš kurių ypatingai aktualūs:
Nuo 2025-05-01 turėtų įsigalioti ypač reikšmingi PVMĮ pakeitimai, įvedantys privalomą PVM registraciją visiems Lietuvos apmokestinamiesiems asmenims, vykdantiems tarpvalstybinius sandorius ES viduje. Verslui atsiveria naujos galimybės per Smulkiojo verslo schemą (SVS), leidžiančią įmonėms nemokėti PVM už prekes ir paslaugas Lietuvoje. Ypač svarbu, kad ši schema galios ir kitose ES valstybėse pagal jų nustatytas ribas, atverdama naujas galimybes tarptautinei prekybai. Reikia atkreipti dėmesį, kad Smulkiojo verslo schema palies ir didžiąsias įmones, kurios sudaro pirkimo sandorius su smulkiuoju verslu Lietuvoje ir kitose ES šalyse, sukeldamos PVM pasekmes ir joms.
Nuo 2025-05-01 visi prekybininkai (paslaugų teikėjai) turi taikyti galutinės pirkinių krepšelio sumos, vartotojo sumokamos grynaisiais pinigais, apvalinimą, kaip nustatyta naujame atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatyme, su kuriuo įsigalioja ir kiti lydintieji ir susiję teisės aktų pakeitimai.
Aptarsime ir II-osios pensijų reformos aktualijas – SADM jau yra paviešinusi savo siūlymus, kaip galėtų atrodyti atnaujinta II-oji pensijų pakopa, kuri žada būti lankstesnė ir patrauklesnė. Pakalbėsime ir apie startavusią investicinės sąskaitos naujovę, kuri suteikia galimybę nemokėti GPM nuo uždirbto pelno, kai jis yra reinvestuojamas.
Aktualu ir tai, kad 2025-03-01 įsigaliojo VMI taisyklių „Dėl Mokesčių mokėtojo permokos (skirtumo) ar nepagrįstai išieškotų sumų grąžinimo (įskaitymo)“ pakeitimas, kuriame taisyklių 15 p. papildė nauja nuostata, kad mokesčių mokėtojas, pageidaujantis susigrąžinti pelno mokesčio permoką, privalo būti pateikęs mokestinio laikotarpio, už kurį pelno mokesčio permoka yra susidariusi, finansinės atskaitomybės dokumentus Registrų centrui.
Taip pat 2025-03-25 įsigaliojo VMI viršininko įsakymo dėl išmaniosios mokesčių administravimo sistemos nuostatų patvirtinimo pakeitimai, kuriais praplėstas I.MAS tvarkomų ir kaupiamų duomenų sąrašas. Taip pat naujai įtraukiama didesnė mokesčių mokėtojų kontrolė bei prevencinės priemonės, rizikingų ūkinių operacijų identifikacija ir perdavimas tarp skirtingų VMI sistemų, duomenų iš įvairių trečiųjų informacijos šaltinių kaupimas, apdorojimas bei saugojimas, poveikio priemonių taikymas mokesčių mokėtojams su skirtingų atvejų duomenų archyvu bei i.APS posistemio pranešimų teikimas individualią veiklą vykdantiems asmenims apie numatytus neatitikimus pagal lyginamuosius indeksus.
Seminare nagrinėsime ir kitus aktualius teisės aktų pakeitimus, jų praktinį taikymą ir įtaką mokesčiams. Išsiaiškinsime, kokios naujovės yra tarnybinių automobilių pirkimo, pardavimo ir naudojimo procese ir kaip tai keičia mokamus mokesčius.
Artūras Kapitanovas – auditorius, mokesčių ekspertas, kurio nuomone pasikliauna tiek mokesčius administruojantys pareigūnai, tiek teisėkūros specialistai. Verslo bendruomenė ypač vertina jo gilias įžvalgas, reakcijos greitį ir atvirumą.
Profesinė patirtis:
Profesinė veikla:
Konsultacinė veikla:
Su nepaprastu įžvalgumo, profesionalumo ir patirties deriniu, šis auditorius neabejotinai yra vienas ryškiausių savo srities žinovų, kuris ne tik supranta mokesčių subtilybes, bet ir sugeba jas perteikti kitiems, keičiant suvokimą apie mokesčius.
Seminarai transliuojami „ZOOM“ platformoje. Užtenka turėti kompiuterį ar mobilųjį įrenginį – telefoną ar planšetę (su internetu ir garso sistema). Dalyviai, apmokėję sąskaitą, dieną prieš seminarą el. paštu gauna nuorodą ir prisijungimo instrukciją. Kilus nesklandumams, visuomet galėsite kreiptis į mūsų IT specialistus, kurie padės prisijungti prie seminaro.
09:00-12:15 | Seminaro trukmė | |
8:30-09:00 | Registracija | |
10:30-10:45 | Pertrauka |
Pažymėjimas Kiekvienas mokymų dalyvis gauna el. pažymėjimą. | |
Mokymo medžiaga Kiekvienas seminaro dalyvis gauna mokymų medžiagą. | |
Konsultacija Kiekvienas mokymų dalyvis turi galimybę užduoti klausimus lektoriui mokymų metu ar pateikiant juos iš anksto. | |
Mokymų įrašas Daugelis mokymų yra tiesiogiai transliuojami, papildomai informavus, pasidalinsime mokymų vaizdo įrašu |
Atkreipiame dėmesį, jog įsigaliojus naujam FAĮ, AVNT parengė rekomendacijas, kuriomis turėtų vadovautis įmonių vadovai renkantis naują ar įvertinti esamą apskaitą tvarkantį asmenį. Jose yra akcentuojama tai, jog asmuo, kuris tvarko įmonės finansus, turi nuolat kelti kvalifikaciją įvairiuose seminaruose, kursuose ar profesiniuose mokymuose, kurių baigimą ar išklausymą patvirtina pažymėjimas, diplomas, sertifikatas, ar kitas dokumentas. Apskaitą tvarkantis asmuo turėtų siekti įgyvendinti mokymosi visą gyvenimą principą.
Be to, apskaitą tvarkantys asmenys turėtų ne tik išlaikyti aukštą kompetencijos lygį apskaitos, finansų, ataskaitų rengimo bei mokesčių srityse, bet taip pat būti susipažinę su informacinėmis technologijomis, duomenų analize ir valdymu. Tai yra būtina norint užtikrinti, kad įmonės finansinė ir mokestinė apskaita būtų tvarkoma efektyviai, kokybiškai ir atitiktų visus teisės aktų reikalavimus.
Įmonės vadovams svarbu sukurti palankias sąlygas savo apskaitos specialistams nuolat tobulėti ir gilinti savo žinias. Tai ne tik padeda užtikrinti sklandų ir teisingą apskaitos vedimą, bet ir yra esminė vadovo atsakomybės dalis, užtikrinanti įmonės finansinį stabilumą ir patikimumą.