Martynas Endrijaitis

doc. dr. Martynas Endrijaitis

Kokie pokyčiai laukia registruojantis PVM mokėtojais?

Publikuota: 2024-06-04

Europos Komisija pateikė siūlymus keisti PVM direktyvą, t. y. pateiktas ViDA (angl. VAT in digital age) direktyvos projektas, kuris lietuviškai vadinamas „PVM skaitmeniniame amžiuje“. Jame pateikti siūlymai, keičiantys kai kurias PVM registravimosi taisykles, kurios jau preliminariai gali įsigalioti nuo 2026 m. (nors direktyvos priėmimas gali būti ir atidėtas, nes jau ne kartą diskusijos užtrukdavo ir priėmimas vis perkeliamas).

Pirmiausia, ViDA pasiūlymu siekiama suteikti platesnes galimybes tarpvalstybinę prekybą ES vykdančioms įmonėms pranešti apie savo sandorius per vieną PVM registraciją ir taikyti atvirkštinį „verslas verslui“ sandoriams apmokestinimą. Tai reiškia, kad PVM mokėtojas, tiekdamas prekes ar teikdamas paslaugas kitos valstybės PVM mokėtojui, kai teikimo vieta yra kita ES šalis ir jei tiekėjas toje valstybėje neturi padalinio, galės išrašyti sąskaitą neskaičiuodamas PVM. Vadinasi, pirkėjas tiesiog apskaičiuos PVM „atvirkštinio“ apmokestinimo principu. Tad ViDA pasiūlymu siekiama įtvirtinti „atvirkštinio“ PVM apmokestinimo mechanizmą sandoriams tarp dviejų skirtingų ES šalių PVM mokėtojų.

Šiuo metu Lietuvos įmonės, mokėdamos PVM atitinkamoje kitoje valstybėje, patiria papildomų išlaidų, pavyzdžiui, PVM registracijos, deklaracijų teikimas už mėnesį ir kt. Taip yra, nes dabar Lietuvos įmonei kyla prievolė registruotis PVM mokėtojo užsienio valstybėje dėl ne Lietuvoje atliekamų prekių pardavimo, nekilnojamojo turto sandorių ir pan.

Taip pat Europos Komisijos skaičiuojama, jog OSS („One Stop Shop“) sistemos rezultatai lėmė didesnį PVM mokesčio surinkimą ES. Todėl ViDA pasiūlymas plečia OSS sistemos taikymą. T. y. remiantis PVM vieno langelio principu pagrįstos sistemos modeliu, jau galiojančiu internetinės prekybos įmonėms, pasiūlymas leidžia įmonėms, parduodančioms prekes ir paslaugas vartotojams kitoje valstybėje narėje, PVM mokėtoju registruotis tik vieną kartą per visą laikotarpį bei vykdyti PVM įsipareigojimus per vieną internetinį portalą viena kalba. Tai reiškia, kad OSS sistemoje reikės deklaruoti per atitinkamą laikotarpį pervežtas įmonės prekes, pateikiant sumas pagal kiekvieną šalį, į kurią prekės nuvežamos. Be to, ViDA projektu planuojama į OSS sistemą įtraukti ir tokius atvejus kaip prekių tiekimas su instaliavimu, prekių tiekimas reiso metu ir kiti atvejai, t. y. daugiau prekių ar paslaugų grupių, kai jų teikimo vieta fiziniams asmenims taip pat nusikelia į kitą ES valstybę.

Europos Komisija ViDA direktyvos projekte rašo, kad išplėstos OSS sistemos ir privalomo „atvirkštinio“ PVM apmokestinimo mechanizmo taikymas ženkliai mažins ES mastu atvejus, kuomet ES įmonėms reikia registruotis kaip PVM mokėtojoms kitose valstybėse, kas apsunkina verslo plėtrą ir lemia tam tikrus papildomus verslo administracinius kaštus.

Be aptartų siūlymų, taip pat vienas pagrindinių šios iniciatyvos siūlymų yra tas, jog sandoriams tarp ES įmonių PVM sąskaitos faktūros būtų tik elektroninės bei deklaruojamos realiuoju laiku. Dar vienas aktualus pasiūlymas tas, jog elektroninės platformos, per kurias vyksta trumpalaikė nekilnojamojo turto nuoma ir teikiamos keleivių vežimo paslaugos, būtų įpareigotos sumokėti PVM už tikruosius šių paslaugų teikėjus, t. y. ne PVM mokėtojus fizinius asmenis ir mažas įmones.

JUMS GALI BŪTI AKTUALŪS ŠIE MOKYMAI: