Valerij Volk, mokesčių specialistas
Publikuota: 2020-04-20
Kaip žmogus, kuris yra užpildęs per šimtą metinių gyventojų pajamų deklaracijų, tarp kurių buvo ir FR0462, ir laikinoji GPM302, ir GPM305, ir GPM308 (kurią prisiminsime su nostalgija), ir jau viena GPM311, leisiu sau gana kritiškai apžvelgti pastarosios deklaracijos pildymą naudojantis vedliu (klausimų–atsakymų forma – tokia iškreipta žaidimo „Taip ir ne“ forma).
Neturiu ir neturėjau išankstinio nusistatymo dėl GPM311 pildymo, tiesiog elementariai lyginu su GPM308.
Kaip asmuo, vykdantis individualią veiklą, patekau į sąrašą tų asmenų (ypač pagerbtų), kurie pirmi galėjo užpildyti GPM311 deklaraciją (nuo balandžio 22 d. tai galės padaryti ir visi kiti „eiliniai mirtingieji“).
Kaip ir visada, pradedame nuo EDS tinklalapio deklaravimas.vmi.lt. Jame pamatysite 2019 m. skirtą nuorodą (reikia paspausti gaublį).
Po šia nuoroda yra „džiuginantis“ pranešimas „Deklaracijos pildymui nerekomenduojame naudoti „Internet Explorer“ naršyklės.“ Taigi „Internet Explorer“ mėgėjai turės rinktis tarp „Mozilla“, „Chrome“, „Edge“ ir t. t.
Toliau pateksite į pildymo tinklalapį, kur bus mokomasis videoįrašas, kuris yra ir „YouTube“ kanale. Viešoje erdvėje teko matyti pranešimų, kad kažkam buvo problema net šiame pradiniame etape – nes vietoje videoįrašo buvo pranešimas apie klaidą.
Po mygtuku „Pradėti pildymą“ rasite nuorodą į PDF’inę 2019 m. pajamų pažymą, t. y. trečiųjų asmenų duomenis, pateiktus apie Jūsų pajamas ir pajamų mokestį. Atrodytų, lyg viskas įprasta, nes ir anksčiau galima buvo peržiūrėti šią pažymą ir patikrinti, kas ir kokią informaciją pateikė. Tačiau įvertinkime, kaip tai buvo:
Taigi buvo pateikiama tikrai daug svarbios informacijos.
O dabar:
Pereikime prie pačios pažymos informacijos:
Senas geras variantas
Naujas
2.Tikriausiai ir kitiems individualią veiklą vykdantiems asmenims, kurie naudoja i.APS, yra tokia problema: bloke, kur yra individualios veiklos pajamos, pvz., pajamų rūšies kodas 93, yra ir trečiųjų asmenų pateikta informacija, ir visa informacija iš i.APS. Taigi, galiausiai informacija gali būti dviguba ar beveik dviguba (viskas priklausys nuo to, ar naudojate / nenaudojate i.APS ir visos pajamos gaunamos tik iš trečiųjų asmenų, kurie privalo pateikti išmokas GPM312 deklaracijoje);
3. Pažymoje 93 rūšies kodo bloke yra totali betvarkė: i.APS dokumentai sumaišyti su trečiųjų asmenų pranešimais, nėra nei chronologinio, nei jokio kito duomenų rūšiavimo. Kaip tikrinti ir analizuoti tokią informaciją??? Pvz., mano individuali patirtis – 1-as bloko įrašas i.APS gegužės mėnesio, 2-as – i.APS rugsėjo mėn., 3-ias – lieposmėn., 4-as – trečiojo asmens duomenys už metus, pateikti 2019 m. spalio 31 d. Norisi paklausti – kodėl? Kas man paaiškins, kaip tai suprasti ir vertinti?
Šiek tiek nusiraminę galime pereiti prie deklaracijos GPM311 tiesioginio pildymo:
Tai buvo bendros pastabos, o dabar – konkrečios pastabos.
B dalis „Darbo pajamos ir gautos socialinės išmokos“
Atsipeikėję po streso, kad Jums reikia patikrinti ir patvirtinti darbo pajamų sumas, įvertinkite, ar nereikia patikslinti informacijos dėl Jums taikomo individualaus NPD. Jei norėsite pridėti papildomą informaciją apie padidintą NPD, tai galėsite padaryti pasirinkę funkciją „Pridėti duomenis apie padidintą neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD)“, ten pamatysite tokį pildymo langą:
Taip pat gal pastebėsite, kad yra programinis nesklandumas: jei paspausite klaustuką, o tada šiaip bet kur kitur, tai antrą kartą paspaudę tą patį klaustuką (Jūs supratote, kad neprisimenate, kas ten buvo) – jau nieko nepamatysite (naudota naršyklė „Mozilla Firefox“). Ką daryti??? Gerai, kad turime čia du klaustukus: mums reikia paspausti kitą „?“, kurio mes nespaudėme, ir jau tada galėsime paspausti tą (jis jau pasidarys aktyvus), kurio mums reikia. Taip paaiškinimas atsiras prieš akis. Šis programinis nesklandumas yra visoje sistemoje.
Informacija, kurią pateikė tretieji asmenys, gali būti tiek koreguojama, tiek trinama.
Jei norėsite pridėti papildomas pajamas, pradžioje gausite gana paprastus klausimus, o vėliau jau reikės iš sąrašo pasirinkti pajamų pavadinimą / rūšį. Ne kiekvienam eiliniam „pildytojui“ tai bus paprasta padaryti.
Standartinė galutinė duomenų suvedimo forma yra tokia (ji yra panaši daugelyje vietų):
C dalis „Individualios veiklos pajamos“
D dalis „Turto pajamos“
Ši dalis tapo tikrai sudėtingesnė, bent jau mano praktiniu atveju. Teko parduoti smulkų (ne būstą) nekilnojamąjį turtą. Jokios informacijos iš trečiųjų asmenų nebuvo. Taigi tiesiog pats pildžiau naują įrašą. Noriu pasakyti, kad aš nesu prieš sudėtingų, užmirštų ar detalių duomenų pateikimą – tai gali būti logiška, naudinga ir galiausiai reikalinga galutiniam sandorio įvertinimui, lengvatų pritaikymui, bet tada nereikia „reklamuotis“, kad viskas stebuklingai greita ir paprasta.
Dėl duomenų suvedimo: kiek pavargau, kol suradau NT unikalųjį Nr. (kyla klausimas, ar tikrai jis būtinas, ar tai kažkoks kontrolinis laukelis?), kažkiek sugaišau laiko aiškindamasis, kas yra „Pirminis turto objekto numeris“ – galiausiai tiesiog ignoravau jį, kaip neprivalomą pildymo laukelį.
Specialiai peržiūrėjau keletą notarų sudaromų pirkimo–pardavimo sutarčių – paprastai jose nėra numeracijos (ir tas erzinantis datos užrašymas tik ranka). Galiausiai pervertęs visą sutartį radau sutarties registracijos numerį – jį ir įrašiau kaip sutarties numerį. Iš ankstesnių GPM deklaracijų prisimenu, kad tokio turto pardavimo pajamų registravimas apsiribodavo 2–3 laukelių užpildymu (taip, nepatogumas buvo tas, kad reikėjo savarankiškai įvertinti GPMĮ 17 str. lengvatų taikymą).
E dalis „Palūkanos“
Ši dalis pasirodė niekuo neypatinga. Įkėlimas, koregavimas, papildymas – eiliniai veiksmai. Čia galiu tik pasiskųsti VMI, kad paskolų platformų valdytojai labai vėluoja pateikti informaciją GPM312 deklaracijoje ir jau senokai ne vasario 15 d. Taigi manau, kad jie tikrai nusipelnė adekvačių bausmių už prievolių nevykdymą. Suprantu, kad ten aš uždirbau gal 10–20 Eur, bet tai principo reikalas – informacija nepateikta ir tai yra pažeidimas. Bandysiu rinkti savarankiškai.
F dalis „Kitos pajamos“
Tai eilinė deklaracijos dalis, skirta kitoms pajamoms parodyti. Asmeniškai nustebino, kad, pasirodo, iš MOQ (atsiskaitymo programėlė telefone, kuri „neišgyveno“ ir bus panaikinta gegužės mėn.) gavau prizą – laimėjimą (pajamų rūšies kodas 31), kuris buvo apmokestintas. Atlikęs detalesnį patikrinimą, viską supratau: MOQ už atsiskaitymą pagal akcijos sąlygas grąžindavo pinigus, per metus tokių grąžinimų buvo 9 vnt., taigi 6 prizai nebuvo apmokestinti, o 7-tas, 8-tas ir 9-tas prizai, kurie iš viso sudarė 3,24 Eur, pateko ir į apmokestinamųjų pajamų, ir į deklaruojamų pajamų sąrašą. Čia vienas iš pavyzdžių, kai tikrai abejoji, ar trečiasis asmuo duomenis pateikė teisingai: niekur neradau MOQ išrašo, kad iš manęs buvo išskaičiuotas 0,49 Eur mokestis, bet 3,24 Eur įplaukas aiškiai matau. „Prizo numeris iš to paties šaltinio“ – kaip ši reikšmė priskiriama? GPM312 tokios informacijos nėra, vadinasi, pati VMI tą reikšmę suteikė. Reikšmė bevertė, nes, kaip jau minėjau, tai suma 7-to, 8-to ir 9-to prizų kartu sudėjus.
G dalis „Išlaidos, mažinančios pajamas“
Gaila, bet čia negaliu pasigirti, kad turiu susijusį praktinį pavyzdį. Logiškai mąstant viskas turi veikti taip:
Jei PRC912 pranešimų apie išlaidas nepildėte einamuoju metu, visą informaciją galima pateikti tiesiogiai deklaracijoje, įvedant papildomus duomenis (ir pridedant lydinčius dokumentus). Pvz., automobilių remonto paslaugų išlaidas reikėtų įvesti pildant šiuos laukelius:
Paskutinė dalis „Deklaracijos formavimas“
Ir galiausiai, patvirtinę išlaidas, pereiname į galutinį etapą: galite formuoti deklaraciją ar tai atidėti vėlesniam laikui. Be abejo, verta formuoti, nes formavimas – tai tiesiog „juodraštinis“ deklaracijos GPM311 variantas galutinei peržiūrai. Jos galutinis patvirtinimas ir pateikimas numatytas dar kitame etape.
Jei paspausite mygtuką „Tęsti pildymą vėliau“, gausite tokį pranešimą:
Taigi Jūsų įvesti „juodraštiniai“ duomenys bus tiesiog saugomi ir galiausiai po 21 dienos bus pašalinti, jei per tą laiką neatliksite jokių veiksmų.
Paspaudę mygtuką „Suformuoti deklaraciją“ galite gauti tokį pranešimą ir gali tekti kiek palaukti, kol deklaracija bus suformuota.
Kai generavimo procesas pasibaigs, gausite gana didelę peržiūros suvestinę, kurioje:
Prie suvestinės pavadinimo dešiniajame kampe yra nuoroda „Atsisiųsti PDF“ – tai galite padaryti išsaugodami deklaracijos suvestinės informaciją savo kompiuteryje, o tada jau galite duomenis analizuoti gana ilgą laiką.
Žemiau matysite:
Nepatiko tai, kad prie apskaičiuotų tarpinių rodiklių nėra skaičiavimo paaiškinimų, o mums, kaip paprastiems „nuolatiniams“ gyventojams, norisi žinoti, kokios formulės pritaikytos ir ar jos pritaikytos tinkamai, galų gale mes norime su kalkuliatoriumi pasitikrinti skaičiavimus. GPM308 buvo daug informatyvesnė:
Taigi galutinis pirmas įspūdis: GPM311 pildymas visiškai niekuo nenustebino ir, subjektyviai vertinant, galima teigti, kad eiliniam žmogui ją užpildyti nebus paprasčiau nei GPM308 (visur reikia ir reikėjo susigaudyti, kokias pajamas uždirbai). Kai kurios vietos šokiruos, kai kurios bus labai gražios ir „draugiškos“ (nes kuo mažiau matau, tuo mažiau skauda galvą). Saldainiukas su gražesniu popieriuku – ar tai tikrai buvo verta pastangų? Atsakyti į šį klausimą galėtų kiekvienas iš mūsų, sužinojęs, kiek ši sistema kainavo.
Iš kitos pusės, galima pasakyti, kad nors yra nepatogumų, neatitikimų, vis dėlto kažką nutrynus, o kažką pridėjus galiausiai galima pasiekti rezultatą. VMI turi pasitempti sumavimo, duomenų nedubliavimo, paaiškinimų pateikimo ir kitais klausimais.
Straipsnyje pateikiama autoriaus nuomonė.