Inventorizacija – viena iš vidaus kontrolės priemonių. Ši procedūra atliekama periodiškai – dažniausiai kartą per metus, tačiau jos svarba visada reikšminga. Juk finansinėse ataskaitose pateikiami skaičiai apie turto, gautinų sumų, pinigų ar įsipareigojimų dydį turi būti patvirtinti inventorizacijos duomenimis. Vadinasi, tik atlikus pilną viso turto ir įsipareigojimų inventorizaciją, galima teigti, kad visi likučiai yra aiškūs ir faktiškas jų kiekis atitinka finansinėje apskaitoje užregistruotą.
Inventorizacija ypač svarbi visoms įmonėms, nepriklausomai nuo jų veiklos pobūdžio. Atsidūrusios mokesčių institucijų akiratyje dėl nepagrįstai didelių turto ar atsargų likučių, jos ypatingą dėmesį turėtų skirti kruopščiam inventorizavimui prieš sudarydamos metines ataskaitas. Tai padės užtikrinti, kad galimų patikrinimų metu įmonės turėtų patikimus įrodymus, jog finansinės apskaitos duomenys yra realūs ir neiškraipyti.
Nors įsigaliojus naujos redakcijos FAĮ inventorizacijos tvarka tapo dar labiau liberalizuota, kitaip tariant, jos neliko visai, tačiau kiekvienas ūkio subjektas pats turi nustatyti, kada ir kaip patikrins savo turimą turtą ir įsipareigojimus.
Kad inventorizacijos procesas vyktų sklandžiai, būtina:
Būtent išminties įforminant inventorizacijos rezultatus labiausiai reikia, nes tam tikrais atvejais galima pasinaudoti ir mokesčių įstatymų nuostatomis, kuomet inventorizacijos metu rasti trūkumai gali būti laikomi leidžiamais atskaitymais, apskaičiuojant pelno mokestį.
Šie klausimai su praktiniais pavyzdžiais bus nagrinėjami seminare.
Auditorė, mokesčių ekspertė, mentorė:
Profesinė veikla:
Verslumo skatinimas:
Švietimas ir konsultavimas:
Taikomosios matematikos magistras, verslo sistemų matematinio modeliavimo specialistas. Dirba UAB „Mokesčių srautas“ analitiku. Veda MS Excel kursus buhalteriams, finansininkams, ekonomistams. Ankstesnė patirtis – statistikas Lietuvos Respublikos statistikos departamente bei mažmeninės prekybos rinkos analitikas Baltijos šalims JAV įmonėje.
5 ak. val. | Seminaro trukmė |
Pažymėjimas Kiekvienas mokymų dalyvis gauna el. pažymėjimą. | |
Mokymo medžiaga Kiekvienas dalyvis gauna mokymų medžiagą. |
Atkreipiame dėmesį, jog įsigaliojus naujam FAĮ, AVNT parengė rekomendacijas, kuriomis turėtų vadovautis įmonių vadovai renkantis naują ar įvertinti esamą apskaitą tvarkantį asmenį. Jose yra akcentuojama tai, jog asmuo, kuris tvarko įmonės finansus, turi nuolat kelti kvalifikaciją įvairiuose seminaruose, kursuose ar profesiniuose mokymuose, kurių baigimą ar išklausymą patvirtina pažymėjimas, diplomas, sertifikatas, ar kitas dokumentas. Apskaitą tvarkantis asmuo turėtų siekti įgyvendinti mokymosi visą gyvenimą principą.
Be to, apskaitą tvarkantys asmenys turėtų ne tik išlaikyti aukštą kompetencijos lygį apskaitos, finansų, ataskaitų rengimo bei mokesčių srityse, bet taip pat būti susipažinę su informacinėmis technologijomis, duomenų analize ir valdymu. Tai yra būtina norint užtikrinti, kad įmonės finansinė ir mokestinė apskaita būtų tvarkoma efektyviai, kokybiškai ir atitiktų visus teisės aktų reikalavimus.
Įmonės vadovams svarbu sukurti palankias sąlygas savo apskaitos specialistams nuolat tobulėti ir gilinti savo žinias. Tai ne tik padeda užtikrinti sklandų ir teisingą apskaitos vedimą, bet ir yra esminė vadovo atsakomybės dalis, užtikrinanti įmonės finansinį stabilumą ir patikimumą.