Jurgita Navikienė
Publikuota: 2020-01-16
Yra „degantys“ klausimai ir tokie, kuriuos atidedame kitai dienai. Tačiau būtent pastarųjų veiksmų atidėliojimas po kiek laiko smogia taip, jog maža nepasirodo. Vienas tokių pavyzdžių – korupcijos prevencija privačiose įmonėse. Kitaip tariant, dažniausiai korupcijos prevencijos politikos privačiame versle nė su žiburiu nerastume, todėl ir atsakymas į klausimą, kiek Jūsų įmonėje yra korupcijos, dažniausiai skamba taip – „Pas mus korupcijos nėra!”. Tačiau ar galite būti dėl to tikri?
Pavyzdys ir korupcijos pasekmės
Kai privačių įmonių vadovai mano, kad korupcijos prevencija yra ne jų reikalas, kartais blogi dalykai ima ir atsitinka. Pavyzdžiui, pasikeitus įmonės pirkimo vadybininkui, naujasis darbuotojas išsiaiškina, jog perkamos žaliavos neatitiko rinkos kainos – pasirinktas ne pigiausias tiekėjas tokios pačios kokybės prekėms. Negana to, net ir naujajam vadybininkui pasiūlyta susitikti su tokio tiekėjo atstovu ne įmonėje „aptarti galimą bendradarbiavimą“.
Sulaukus tokio pasiūlymo, kyla pagrįstų įtarimų. Galiausiai, tarkime, paaiškėja, jog įmonės darbuotojai turėjo visišką laisvę ir jokios vidinės kontrolės. Dėl to privačioje įmonėje – vykdyti korupciniai veiksmai. Kyla klausimas – kokia žala įmonei padaryta ir kokia iš tokio pavyzdžio kylanti rizika?
Atsakymas: 1. Teisinio persekiojimo rizika. 2. Kaštų rizika. 3 Finansinė rizika. 4. Reputacijos rizika.
Teisinio persekiojimo rizika
Nesukūrus, neįgyvendinus ir reguliariai neatliekant korupcijos prevencijos, Jūsų įmonėje vykdomus nusikaltimus – tokius, kaip kyšiai, papirkinėjimas, įstatymų nuostatų nesilaikymas, juodosios buhalterijos sukūrimas – galiausiai aptiks tretieji asmenys, pavyzdžiui, kontroliuojančios institucijos, sąmoningi piliečiai, pranešę informaciją pasitikėjimo telefonu, darbuotojai ir pan. Tokiu būdu privačiai įmonei gali tekti stoti prieš teismą. Svarbiausia suprasti, kad realios sankcijos gali būti skirtos ne tik įmonei, bet ir jos vadovui, akcininkams ar atsakingiems darbuotojams.
Kaštų ir finansinė rizika
Tai gali būti dviejų rūšių išlaidos. Pirma – padidintomis kainomis perkamos žaliavos, mokami kyšiai arba kitos neteisėtos išlaidos. Antra, nustačius korupcinius veiksmus – įmonei skiriamos sankcijos, t. y. baudos, stabdomas licencijų galiojimas, taikomas veiklos apribojimas ir panašiai.
Reputacijos rizika
Anksčiau išvardintos trys iš korupcinių nusikaltimų kylančios rizikos dažnai įmonei turi gerokai mažesnę neigiamą įtaką ir galimai trumpesniam laikotarpiui. Tačiau susipurvinus gerą vardą, pasekmes teks kuopti metų metus. Juk yra buvę net ir pasaulinio lygio privačių bendrovių korupcinių skandalų, kurie prisimenami dešimtmečiais. Taigi, galima teigti, kad reputacijos rizika yra pati reikšmingiausia ir brangiausiai kainuojanti.
Sprendimo būdai
Jeigu Jūsų įmonėje dar nėra nuveikta jokių darbų antikorupcijos prevencijai, būtina tai pradėti daryti nedelsiant. Kaip tai daryti ir nuo ko pradėti? Štai keli pasiūlymai:
1. Pradėkite nuo pokalbio su darbuotojais. Tiesiog galima apklausti darbuotojus, ar jie mano, jog Jūsų įmonėje yra korupcijos apraiškų.
2. Parenkite antikorupcijos politiką Jūsų įmonėje ir supažindinkite su ja darbuotojus.
3. Sukurkite efektyvią vidinės kontrolės sistemą ir ją vykdykite.
4. Antikorupcijos politiką paskelbkite ne tik savo įmonės darbuotojams, bet ir verslo partneriams – tiekėjams ir pirkėjams.
5. Bendradarbiaukite tik su tas pačias vertybes propaguojančiais verslo partneriais ir darbuotojais.
Antikorupcija = visuomenės gerovės didinimas
Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, atrodo, jau nieko stabilaus tikėtis neverta. Deja, negatyvūs dalykai, tokie kaip korupcija, išlieka. Tenka apgailestauti, kad apgaulių ir sukčiavimo atvejai bei formos nuolat kinta. Todėl vis daugiau pastangų reikės skirti korupcijos prevencijai. Tačiau tai daryti verta – pirmiausia todėl, nes sumažinus korupcijos lygį, teigiamą įtaką pajaučia visos visuomenės atstovai. Taigi, belieka kiekvienai privačiai įmonei palinkėti būti korupcijos priešu, tuomet ir visuomenėje pokyčių ilgai laukti neteks. Svarbu pradėti.