Publikuota: 2023-11-13
Ankstyvi perdegimo požymiai: kaip atpažinti?
Perdegimo darbe prevencija prasideda ir baigiasi komandos vadovų pagalba. Šis profesinis reiškinys yra kur kas daugiau nei tik truputį „streso“. Perdegimas kenkia darbuotojų sveikatai ir kasmet įmonėms atneša didžiulius produktyvumo nuostolius.
Kaip vadovas turite suprasti darbuotojų perdegimo požymius, kad galėtumėte atpažinti tuos, kurie patiria perdegimą, ir padėti darbuotojams valdyti jo poveikį. Taigi, kokius ankstyvuosius perdegimo požymius reikia žinoti?
Kas yra perdegimas darbo vietoje?
Terminą „perdegimas“ pirmą kartą pavartojo psichologas Herbertas Freudenbergeris 1970 m., norėdamas apibūdinti per didelio streso pasekmes. Nuo tada mūsų supratimas apie perdegimą pasikeitė, o 2019 m. perdegimas buvo oficialiai pripažintas Tarptautinėje ligų klasifikacijoje kaip sindromas, atsirandantis „dėl lėtinio streso darbo vietoje, kuris nebuvo sėkmingai valdomas“.
Pasaulio sveikatos organizacija perdegimą apibrėžia ne kaip sveikatos būklę, o kaip „profesinį reiškinį“, turintį tris pagrindines charakteristikas:
Tačiau tai nėra vieninteliai darbuotojų perdegimo požymiai, kurie neigiamai veikia jų psichinę sveikatą, todėl mažėja produktyvumas, prastėja darbuotojų moralė, blogėja darbo vietos dinamika, sutrinka darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra.
Perdegimas darbe nerimas ir stresas
Yra daug nesutarimų, kas iš tikrųjų yra perdegimas, todėl sunku nustatyti jo požymius. Pavyzdžiui, nerimas, stresas ir perdegimas reiškia tris skirtingus išgyvenimus, tačiau šie terminai dažnai vartojami klaidingai. Viename „Mental Health UK“ tyrime 85 proc. JK suaugusiųjų teisingai nustatė perdegimo simptomus, tačiau 68 proc. klaidingai nustatė nerimo simptomus. Tai parodo, kaip svarbu komandos vadovams suprasti, kuo perdegimo požymiai skiriasi nuo nerimo ir streso.
Nerimas ir stresas yra natūralūs jausmai, kuriuos kiekvienas kartais patiria darbe ir asmeniniame gyvenime, o perdegimas reiškia tik simptomų, kuriuos sukelia lėtinis stresas darbe, rinkinį.
Kokie yra darbuotojų perdegimo požymiai?
Kadangi perdegimas yra simptomų rinkinys, o ne pati diagnozė, labai svarbu atskirti darbuotojus, patiriančius trumpalaikį nerimą ar stresą, ir tuos, kurie kovoja su tikru perdegimu darbe.
Pateiksime dvylika bendrų perdegimo požymių, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, norint išvengti darbuotojų perdegimo.
1. Kitoks požiūris
Kai prasideda perdegimas, daugelio darbuotojų požiūris pasikeičia. Tai, kaip pasikeičia jų požiūris, priklauso nuo jų asmenybės bruožų ir individualių iššūkių – svarbu, kad pamatysite didelius skirtumus nuo jų įprasto elgesio ar požiūrio į darbą. Perdegęs darbuotojas gali tapti irzlus, jautriai reaguoti į kritiką, mažiau rūpintis savo darbu arba atrodyti visiškai atitrūkęs nuo savo komandos. Toks požiūrio pasikeitimas labiausiai pastebimas, kai anksčiau žvalus, linksmas ir socialus darbuotojas pradeda dažniau leisti laiką vienas. Darbuotojai netgi gali nustoti dalyvauti socialiniuose renginiuose.
2. Fiziniai simptomai
Nenuostabu, kad darbuotojai, patiriantys perdegimą, gali susidurti su fizinėmis streso apraiškomis. Jie gali skųstis nuolatiniais galvos skausmais, išsekimu ar raumenų įtampa – tai fiziniai požymiai, atsirandantys dėl lėtinio su darbu susijusio streso.
Net jei jie nepripažįsta, kad jaučia stresą, yra daug su stresu susijusių fizinių simptomų, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį:
3. Entuziazmo stoka
Kai daug pasiekusio darbuotojo entuziazmas dėl savo darbo pradeda blėsti, gali būti lengva pavadinti jį tingiu. Tiesą sakant, entuziazmo stoka yra raudona vėliava, įspėjanti apie perdegimą, o toks įprastas elgesys pasireiškia tuo, kad:
Nepakeliamų iššūkių perdegimas – vienas iš trijų perdegimo tipų – dažnai sukelia anksčiau produktyviausių darbuotojų atsiribojimą. Iššūkius, kuriais kažkada mėgavosi, jie gali vertinti kaip sunkias užduotis ir suvokti atotrūkį tarp savo asmeninių ambicijų ir įsipareigojimo įmonei, dėl ko mažėja pasitenkinimas darbu.
4. Sumažėjęs dėmesys
Pernelyg daug streso patiriantiems darbuotojams dažnai būdingi prastėjantys našumo gebėjimai, todėl sumažėja dėmesio koncentracija ir didėja klaidų skaičius.
Jei darbuotojui sunku susikaupti, jis gali:
5. Dažnas sirgimas
Yra žinoma, kad lėtinis stresas veikia imuninę sistemą.
Didelį stresą patiriantys darbuotojai greičiausiai sirgs dažniau ir jiems ankstyvi perdegimo simptomai pasireikš gerokai anksčiau, nei jie supras problemos mastą. Rekomenduojame patikrinti darbuotojus, kuriems reguliariai pasireiškia ligos požymiai, pvz., nepraeinantis kosulys, sloga, nuovargis ir t. t.
6. Padidėjęs dirglumas ir negatyvumas
Perdegimas gali drastiškai pakeisti asmens reakciją į įtampą. Jei jie pasiekia savo galimybių ribą arba jiems trūksta miego, jų tolerancija neigiamiems atsiliepimams, projekto atidėliojimams ir kitiems nedideliems nesklandumams gali smarkiai sumažėti. Padidėjęs dirglumas ir negatyvumas gali atrodyti taip:
Nors visi retkarčiais skundžiasi darbu (neįmanoma visada žiūrėti iš šviesiosios gyvenimo pusės), nuolatinis neigiamas požiūris yra nerimą keliantis darbuotojų perdegimo požymis.
7. Praleisti terminai
Jei jūsų komandos narys nuolat nesilaiko terminų, jis gali sunkiai dirbti dėl psichinės perkrovos, neleidžiančios atlikti darbo taip greitai, kaip įprastai, arba dėl prastos darbo krūvio pusiausvyros, lemiančios persidirbimą.
Perdegę darbuotojai, ypač pervargę, dažnai nesusitvarko su laiko valdymu, todėl praleidžiami terminai. Jie gali neįvertinti užduočių trukmės, atidėlioti, kad išvengtų neigiamų jausmų, susijusių su darbu, arba jiems trūksta laiko užbaigti savo darbų sąrašus.
8. Darbo kokybės kritimas
Jei anksčiau buvęs stropus jūsų komandos narys pradeda atlikti darbą nekokybiškai, tai labiau tikėtina dėl perdegimo, o ne dėl staigaus sugebėjimų praradimo.
Psichinis išsekimas, pagrindinė darbo perdegimo priežastis, gali neleisti jiems atlikti darbo tinkamai. Ženklai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra šie:
9. Emocinis išsekimas
Nors kiti darbuotojai gali atsiriboti nuo savo bendradarbių arba pykti ant jų, ilgų valandų išvarginti žmonės gali jaustis taip, lyg būtų visiškai tušti.
Emocinis išsekimas skiriasi nuo fizinio išsekimo, nes jam būdingas atsparumo praradimas, reikalingas veiksmingai įveikti darbo iššūkius. Emociškai išsekę darbuotojai gali atrodyti sustingę arba išreikšti beviltiškumo jausmą dėl savo darbo.
10. Sumažėjęs kūrybiškumas
Perdegusiems darbuotojams gali būti sunku taikyti naujovišką požiūrį į problemų sprendimą dėl sumažėjusios psichinės energijos. Energijos trūkumas gali slopinti kūrybinį mąstymą, neleisdamas jiems tyrinėti idėjų.
Sumažėjęs kūrybiškumas gali pasireikšti įvairiais būdais, priklausomai nuo darbuotojo darbo vaidmens. Kūrybininkai, tokie kaip dizaineriai, gali norėti saugiai elgtis su koncepcijomis ir meno kūriniais, o strategai gali nustoti teikti įdomius pasiūlymus. Laikui bėgant tai turės įtakos jų pasitenkinimui darbu ir komandos judėjimui į priekį.
11. Padidėjęs pravaikštų skaičius
Perdegimas = padidėjusi žala darbuotojų fizinei ir psichinei sveikatai = daugiau laiko, praleisto ne darbo vietoje.
Per daug neplanuotų poilsio dienų yra aiškus įspėjamasis perdegimo ženklas. Perdegę darbuotojai dažniau atsiprašys iš darbo dėl ligos ar didelio nerimo, susijusio su jų darbu. Taip pat jiems būdingas nerimo jausmas, atsirandantis sekmadienį prieš grįžtant į darbą.
Toks komandos narys gali vėluoti į darbą, anksčiau iš jo išeiti arba jam gali būti sunku efektyviai įsitraukti į darbą.
Kuo anksčiau atpažinsite įspėjamuosius darbuotojų perdegimo požymius, tuo veiksmingiau galėsite palaikyti jų psichinę ir fizinę sveikatą.
Kadangi darbuotojų perdegimą sukelia būtent stresas darbo vietoje, jį sušvelninti galima semiantis patirties iš savo srities profesionalų ar ugdant kompetencijas mokymuose.
Ankstyvi perdegimo požymiai: kaip atpažinti?